CHCI SE PORADIT
Zajímá vás, jak si vybudovat zdravé rodinné finance? Využijte odborných
služeb našich poradců či finančního analytika, jsme tu pro Vás.
Chyba: Vyplňte své jméno.
Chyba: Vyplňte telefon v platném formátu.
Chyba: Vyplňte email v platném formátu.
Chyba: Pro odeslání formuláře je vyžadován souhlas.
Chyba: Toto pole nesmí být vyplněné (ochrana proti robotům).
Ozveme se vám nejbližší pracovní den po odeslání formuláře.
CHCI DOSTÁVAT NOVINKY NA EMAIL
Vítáme Vás mezi odběrateli aktuálních a užitečných rad ze světa financí a věříme,
že námi poskytované informace pomohou zajistit si dlouhodobé finanční zdraví vám i vaší rodině.
Chyba: Vyplňte email v platném formátu.
Chyba: Vyplňte své jméno.
Chyba: Pro odeslání formuláře je vyžadován souhlas.
Chyba: Toto pole nesmí být vyplněné (ochrana proti robotům).
Informace o zpracování osobních údajů

Jan Čížek, analytik Finančního Institutu: Přestup k nové bance, ano či ne?

5 minut čtení
Řada klientů dlouho pasivně přijímá podmínky své banky, pro razantní krok se rozhodnou většinou neuváženě a chtějí správce svých peněz změnit stůj co stůj. Novou banku pak vybírají přes srovnávací servery na internetu nebo se nechají nalákat líbivou reklamou.

Jak postupovat při přechodu k nové bance?
Právě díky „Kodexu mobility bankovních klientů“ je změna velmi jednoduchá. Pokud se klient rozhodne svou starou banku opustit, stačí vyplnit žádost o změnu banky a donést na podatelnu své staré nebo nové banky. Tím je smlouva u staré banky vypovězena a zároveň převedena do banky nové, včetně stávajících služeb.

Můžete klientům vysvětlit, co je „Kodex mobility bankovních klientů“?
Česká bankovní asociace pro tento kodex převzala společné principy EBIC (European Banking Industry Commitee), které byly vyvinuty bankami, spořitelnami a dalšími poskytovateli platebních služeb na základě výzvy Evropské komise v roce 2008. Společné principy EBIC zahrnují přehled postupů a pravidel pro případ, kdy klient chce změnit svoji banku a převést provádění všech trvalých příkazů k úhradě a souhlasů s inkasem do jiné banky.

Které banky nepřistoupily ke „Kodexu“ a jak v takovém případě při přestupu postupovat?
Není jich mnoho, ale ti hlavní hráči na českém trhu bankovních služeb tam jsou. Kompletní a aktuální seznam je možné najít na webových stránkách České bankovní asociace. Pokud na tomto seznamu svou banku nenajdete, bude to znamenat, že se budete muset při „rozvodu se svou starou bankou“ více angažovat a asi se nevyhnete osobní návštěvě pobočky.

Pokud je pro klienta z jakéhokoliv důvodu složité banku změnit, jak by měl podle Vás postupovat?
Klientům doporučuji nechat si zpracovat nabídku u konkurenční banky. Tu donést do své banky s legendou, že byste rád odešel, máte lepší nabídku, ale nevíte, jak smlouvu vypovědět. Pokud jste pro banku zajímavým klientem, pracovník na pobočce se Vás bude snažit udržet lepší nabídkou. Smlouvejte o lepší podmínky. Pokud Vám banka nevyhoví, není třeba ji dál sponzorovat a je lepší se poohlédnout jinde.

Představují nové banky výhodnou alternativu k nabídce tradičních bank, nebo se jedná o pouhý marketingový tah. „I banku můžete mít rádi...“?
Nedejte na reklamy a nechte si napřed v bance spočítat, kolik Vás budou stát veškeré služby, které jste zvyklí využívat, a teprve poté se rozhodujte. Buďte neoblomní a trvejte na sdělení všech informací a předložení kompletní kalkulace. Pokud Vám úředník nebude schopen požadované sdělit, je to signál, že byste měli jít „o dům dál“. Pokud na něco takového nemáte čas a chuť nebo se obáváte, že při informační návštěvě banky odejdete s podmínkami, které jste nepotřebovali, kontaktujte nás a my vše vyřešíme. Zpracujeme pro Vás analýzu trhu, poradíme, na co máte ve stejné ceně nárok a jak běžný účet používat.
Michal Rückel, MBA
30. ledna 2015 napsal Michal Rückel, MBA
do kategorie Zvýšení finanční gramotnosti

Jak na bankovní poplatky

5 minut čtení

POMÁHÁTE S NÁMI !!!

Finanční Institut podporuje neziskovou organizaci Nedoklubko z.s.,
která pomáhá rodinám s předčasně narozenými dětmi, u nichž došlo k ohrožení jejich dalšího vývoje perinatálními riziky. Nedoklubko z.s. spolupracuje s odborníky z řad neonatologů, psychologů, dětských neurologů a Českou neonatologickou společností. Podporuje řadu projektů na pomoc nedonošeným dětem a jejich rodičům včetně perinatologických center. Nově se podílí i na odborném výzkumu.
Každý klient Finančního Institutu je součástí této pomoci.
Děkujeme Vám.
Nedoklubko