CHCI SE PORADIT
Zajímá vás, jak si vybudovat zdravé rodinné finance? Využijte odborných
služeb našich poradců či finančního analytika, jsme tu pro Vás.
Chyba: Vyplňte své jméno.
Chyba: Vyplňte telefon v platném formátu.
Chyba: Vyplňte email v platném formátu.
Chyba: Pro odeslání formuláře je vyžadován souhlas.
Chyba: Toto pole nesmí být vyplněné (ochrana proti robotům).
Ozveme se vám nejbližší pracovní den po odeslání formuláře.
CHCI DOSTÁVAT NOVINKY NA EMAIL
Vítáme Vás mezi odběrateli aktuálních a užitečných rad ze světa financí a věříme,
že námi poskytované informace pomohou zajistit si dlouhodobé finanční zdraví vám i vaší rodině.
Chyba: Vyplňte email v platném formátu.
Chyba: Vyplňte své jméno.
Chyba: Toto pole nesmí být vyplněné (ochrana proti robotům).
Chyba: Pro odeslání formuláře je vyžadován souhlas.
Informace o zpracování osobních údajů

Jak dlouho nám vydrží nízké sazby hypoték?

5 minut čtení
V posledních dnech se až nápadně často mluví o tom, že nejenom, že úrokové sazby už nemají kam klesnout, ale že se zase začnou zvyšovat. O tom, že nemají kam ustoupit, se mluví od roku 2010, odkdy výše úroku na hypotečním trhu až na několik drobných zaváhání stále klesá. Nyní se však ozývají hlasy, které tvrdí, že klesání už bylo dost a je na čase začít stoupat.
http://www.hypoindex.cz/hypoindex-vyvoj/

Pro začátek je však dobré si upřesnit, jak vlastně hypotéky fungují a také, co vlastně ovlivňuje výši a proměnlivost úrokových sazeb. Na trhu to zjednodušeně chodí tak, že pokud si půjdete do banky pro hypotéku, málokdy Vám ji banka bude chtít půjčit z vlastních rezerv. Sama si totiž půjčí u ČNB. Ani ČNB však na tom netratí. Ta bance peníze půjčí také na úrok, tzv. PRIBOR. PRIBOR je Pražská mezibankovní sazba a její výši určuje nabídka a poptávka výše úroku, za který si české banky půjčují na mezibankovním trhu. Standard je tedy takový, že si banky půjčí od ČNB za sazbu, která je pohyblivá a k tomu si přihodí marži. Tím vzniká úroková sazba Vaší hypotéky.
http://www.investicniweb.cz/kurzy/detail/czech-national-bank/pribor-1m-czk/czk/225/

Proč se tedy mluví o zvyšování úrokových sazeb? Jak PRIBOR, tak i marže bank jsou hodně odvislé od inflace. Jestliže nyní ČNB svými intervencemi drží inflaci okolo nuly, věřitelé nemají důvod zvyšovat úroky svých úvěrů, aby tím eliminovali riziko, že jim vrácené peníze už nebudou mít takovou hodnotu, jako když je půjčovali. Tím pádem jsou úrokové sazby nyní nízké.
http://www.kurzy.cz/makroekonomika/inflace/

Česká Národní Banka však již vydala prohlášení, že očekává, že její intervence budou ukončeny v polovině roku 2016. To však pro věřitele znamená určité riziko. Riziko, že když nyní půjčí milion korun, vrátí se jim z něj o 5 % méně. Proto budou chtít upravit úrokové sazby tak, aby toto riziko co nejvíce snížili. Tedy zvýší úrokové sazby tak, aby se jim nestalo, že se jim vrátí méně peněz, než půjčili. O tom, co se však stane přesně, je zatěžko polemizovat. Nikdo nemá tu křišťálovou kouli, aby řekl, kdy přesně to navýšení přijde. Objevují se však dvě pravděpodobná tvrzení:
1.  Ke konci roku 2015 se začnou úrokové sazby pomalu zvyšovat po desetinách procenta, aby to nebylo tak nápadné.
2.  V polovině roku 2016 (v létě v období dovolených) se úroky zvednou v několika skocích po zhruba půl procentu. Nebude náhoda, že k tomu dojde právě v době dovolených :-)

Nyní trochu statistiky. Toto jsou reálné úrokové sazby na trhu hypoték (účelová hypotéka 1.000.000 Kč na koupi nemovitosti, splatnost 20 let, fixace na 5 let, LTV 80 %), při využití maximálních možností slev i za cenu nakoupení produktů, které mají vliv na výši úroku:


Do sloupečku je schválně umístěn součet splátky s pojištěním. Tím chceme ukázat, že ne vždy akční úrokové sazby jsou skutečně tak výhodné, jako v reklamě, a získání hypotéky pro Váš konkrétní účel a případ může být velkým oříškem a ne vždy platí, že ten nejlevnější Vás skutečně bude stát nejméně.

Stejně stojí za povšimnutí, že spousta bank nabízí úrok 1,99 %, ale samotná splátka je v rozdílné výši, natož splátka s pojištěním. Je to dáno tím, že každá banka má jinak dlouhý rok a také jinak dlouhý měsíc (tím pádem vypočítává jinou výši úroku). Více viz článek Při vyřizování hypotéky se snažte, aby nebyla výhodná jen pro banku.
Jan Čížek
15. června 2015 napsal Jan Čížek
do kategorie Financovaní bydlení

Předčasné splacení hypotéky ve fixaci? Jde to.

5 minut čtení

POMÁHÁTE S NÁMI !!!

Finanční Institut podporuje neziskovou organizaci Nedoklubko z.s.,
která pomáhá rodinám s předčasně narozenými dětmi, u nichž došlo k ohrožení jejich dalšího vývoje perinatálními riziky. Nedoklubko z.s. spolupracuje s odborníky z řad neonatologů, psychologů, dětských neurologů a Českou neonatologickou společností. Podporuje řadu projektů na pomoc nedonošeným dětem a jejich rodičům včetně perinatologických center. Nově se podílí i na odborném výzkumu.
Každý klient Finančního Institutu je součástí této pomoci.
Děkujeme Vám.
Nedoklubko