CHCI SE PORADIT
Zajímá vás, jak si vybudovat zdravé rodinné finance? Využijte odborných
služeb našich poradců či finančního analytika, jsme tu pro Vás.
Chyba: Vyplňte své jméno.
Chyba: Vyplňte telefon v platném formátu.
Chyba: Vyplňte email v platném formátu.
Chyba: Pro odeslání formuláře je vyžadován souhlas.
Chyba: Toto pole nesmí být vyplněné (ochrana proti robotům).
Ozveme se vám nejbližší pracovní den po odeslání formuláře.
CHCI DOSTÁVAT NOVINKY NA EMAIL
Vítáme Vás mezi odběrateli aktuálních a užitečných rad ze světa financí a věříme,
že námi poskytované informace pomohou zajistit si dlouhodobé finanční zdraví vám i vaší rodině.
Chyba: Vyplňte email v platném formátu.
Chyba: Vyplňte své jméno.
Chyba: Pro odeslání formuláře je vyžadován souhlas.
Chyba: Toto pole nesmí být vyplněné (ochrana proti robotům).
Informace o zpracování osobních údajů

Investice – dobrý sluha, ale zlý pán

5 minut čtení
Jedna z neoblíbenějších forem investic v ČR pro běžné klienty je investice do otevřených podílových fondů. Nedávno médii proběhl článek o staré paní, která si sjednala před pěti lety u jedné poradkyně jednorázovou investici. Bohužel paní na tom prodělala. Aby se něco takového nestalo i Vám, probereme si, co to investice je, jak se k ní chovat a co od ní očekávat.

Investice vs Spoření

První věcí, kterou je třeba si uvědomit je, že investice není spoření. Spoření je produkt, ve kterém hodnota kapitálu roste lineárně. To znamená, že ať už spoříte v jakkoliv dlouhém časovém horizontu, vždy si můžete sami spočítat, kolik máte naspořeno, aniž byste měli k dispozici aktuální výpis. Zkrátka co si pošlete na spořící účet, tak tam máte plus něco navíc (zhodnocení, státní podporu, ...apod.). Kdežto v případě investice nakupujete aktiva, jejichž hodnota v čase kolísá.

Ukážeme si to na jednoduchém příkladu. Rozhodl jste se investovat do papírnických potřeb. Jednoho krásného dne jste koupil propisku za 10 Kč. „Výborná investice“, řekl jste si, jenomže Vaše radost netrvala dlouho. Hned druhý den měla ta samá propiska hodnotu jen 5 Kč. Kdybyste ji teď hned prodal, tak jste ve ztrátě a to samozřejmě být nechcete. Počkáte si tedy do třetího dne. K Vašemu překvapení vzrostla hodnota propisky na 15 Kč. Tímto se Vám investice do propisky zhodnotila a vy ji můžete s klidným svědomím prodat.

Takto to zní velice jednoduše, ale představte si, že máte na investičním portfoliu cca 100.000 Kč a najednou Vám přijde výpis, že přes noc je z Vašich 100.000 Kč jen 70.000 Kč. Tyto razantní poklesy se stávaly běžně díky nedávným událostem v Číně.

Spousta investorů pod vlivem davové hysterie živené mediální senzací v podobě krize právě v tuto chvíli svá portfolia prodala a realizovala tak ztrátu. Je to stejný případ, jako kdybyste prodal propisku za 5 Kč, ačkoliv jste ji kupoval za 10 Kč.

Jak to tedy udělat, abyste podobné situace ustáli a nepřišli o své peníze?

1)  Určete si, k čemu peníze máte a kdy je budete potřebovat
Tím si můžete stanovit investiční horizont a počítat s tím, že prostředky zůstanou zainvestované po celou dobu.

2)  Zkroťte své emoce
Dalším důležitým a velice nebezpečným faktorem je psychika. Těžko se radí, jak se naučit ovládnout strach z prodělku nebo chamtivost v případě růstu. Pokud se však podíváte na vývoj srovnatelného souboru aktiv (indexu), můžete zjistit jak bezpečný je investiční horizont pro Vaši investiční strategii a záměr.

Základem úspěchu je disciplína

Tato pravidla však sama o sobě ještě nejsou zárukou úspěchu. Jak už jsem se zmiňoval výše, největším nebezpečím je lidská psychika. Nikdo jiný než majitel investice ji ohlídat nemůže. Jediné co může investor udělat pro úspěch své investice je chovat se disciplinovaně.

K tomu má také výrazně pomoci tzv. investiční dotazník. Ten na základě odpovědí vyhodnotí Váš investiční profil. Zkrátka podá informaci o tom, jaké kolísání hodnoty investice zvládnete, aniž byste se o peníze připravili v návalu emocí.

Velice často se bohužel setkáváme s klienty, kteří mají sjednané investice, ale investiční dotazník nikdy neviděli, ani nevyplňovali. Poradce za ně zkrátka dotazník vyplnil sám. Výsledek pak může vyjít například na dynamickou strategii investování, při které jim poradce může ukázat „úžasnou“ modelaci vývoje investice s vysokými částkami na konci. Potíž je však v tom, že jakmile klient uvidí první recesi (pokles cen), investice se zbaví, čímž na ní prodělá.

Vysoké výnosy přináší velké riziko


Vždy totiž platí, že mezi rizikem, likviditou (jak rychle mohu investici proměnit na hotovost) a výnosem je rovnostranný trojúhelník. Čili pokud chcete minimální riziko a vysokou likviditu, nepočítejte s vysokými výnosy. Pokud naopak preferujete vysoký výnos, připravte se, že vaše investice nemusí být likvidní a podstupujete zde velké riziko. Každý kdo bude tvrdit, že má bezrizikovou investici s vysokým výnosem, lže!

Pokud Vám někdo bude nabízet investici a naslibuje vysoké výnosy a přitom jste ještě neviděli investiční dotazník, prchejte! Stejně „výhodnou“ investici byste si totiž dokázali uzavřít sami.

Na začátku jsem psal o paní, která na investici prodělala. Bylo to právě vlivem těchto tří chyb. Investiční dotazník paní neviděla. Poradkyně ho vyplnila za ni. Paní si uzavřela dynamickou investici na 5 let. Tady se vysoké riziko přímo nabízí.
Jan Čížek
1. října 2015 napsal Jan Čížek
do kategorie Vytváření finanční rezervy

Hodnocení výkonnosti penzijních fondů za rok 2014

5 minut čtení

POMÁHÁTE S NÁMI !!!

Finanční Institut podporuje neziskovou organizaci Nedoklubko z.s.,
která pomáhá rodinám s předčasně narozenými dětmi, u nichž došlo k ohrožení jejich dalšího vývoje perinatálními riziky. Nedoklubko z.s. spolupracuje s odborníky z řad neonatologů, psychologů, dětských neurologů a Českou neonatologickou společností. Podporuje řadu projektů na pomoc nedonošeným dětem a jejich rodičům včetně perinatologických center. Nově se podílí i na odborném výzkumu.
Každý klient Finančního Institutu je součástí této pomoci.
Děkujeme Vám.
Nedoklubko