CHCI SE PORADIT
Zajímá vás, jak si vybudovat zdravé rodinné finance? Využijte odborných
služeb našich poradců či finančního analytika, jsme tu pro Vás.
Chyba: Vyplňte své jméno.
Chyba: Vyplňte telefon v platném formátu.
Chyba: Vyplňte email v platném formátu.
Chyba: Pro odeslání formuláře je vyžadován souhlas.
Chyba: Toto pole nesmí být vyplněné (ochrana proti robotům).
Ozveme se vám nejbližší pracovní den po odeslání formuláře.
CHCI DOSTÁVAT NOVINKY NA EMAIL
Vítáme Vás mezi odběrateli aktuálních a užitečných rad ze světa financí a věříme,
že námi poskytované informace pomohou zajistit si dlouhodobé finanční zdraví vám i vaší rodině.
Chyba: Vyplňte email v platném formátu.
Chyba: Vyplňte své jméno.
Chyba: Pro odeslání formuláře je vyžadován souhlas.
Chyba: Toto pole nesmí být vyplněné (ochrana proti robotům).
Informace o zpracování osobních údajů

Jak rozdělit naspořené peníze, abyste o ně nepřišli?

5 minut čtení
Když za mnou přijde klient pro radu, kam si uložit 100.000 Kč, které si naspořil, očekává ode mě jasnou a rychlou odpověď. Ideálně do jedné věty. Pokud bych byl bankovní úředník, určitě bych jeho očekávání jedné věty naplnil. Cílem naší práce ovšem není pouze klientům prodávat finanční produkty, a to ať už jsou jakkoli kvalitní, ale radit jim, jak s financemi zacházet, aby jim neubývaly.

Hlavní pravidlo při zhodnocování majetku


Jako jedno z hlavních pravidel při zhodnocování a ochraně majetku klientů používáme tzv. ideální dělení na třetiny. Viděl jsem ho už ve spoustě modifikací a pod spoustou názvů, jako třeba „tři loukotě”, „tři pruty”, „židovské dělení” atd. Smyslem tohoto dělení ovšem byla vždy diverzifikace, tedy aby klient neměl všechna vejce v jednom košíku.

Rozložení, které používáme my, má za úkol nejenom získaný majetek ochránit, ale také ho zhodnocovat. Proto je nutné, aby všechny třetiny byly stejně velké.


První a základní třetinou je hotovost


Hotovost jsou jakékoli likvidní prostředky. Obvykle přicházejí z nějaké klientovy aktivní činnosti, jako je zaměstnání nebo podnikání. To, co nespolykají náklady, zůstává zde.

Jako produkty vhodné pro uložení hotovosti klientům doporučujeme spořící účty nebo fondy peněžního trhu. Sice ani v jednom z těchto produktů se nedá očekávat žádný vysoký výnos, ale nám jde pouze o likviditu, tedy o to, aby prostředky byly co nejsnáze a co nejrychleji k dispozici.

Není tajemstvím a možná ani příliš překvapivé, že na uložení tohoto typu rezervy často klienti využívají úplně jiné nástroje. Peníze mají v hrníčku, pod matrací, v trezoru a dokonce jsem se setkal s klientem, který je neustále nosil u sebe.

Pokud bychom měli veškeré prostředky pouze v hotovosti třeba dvacet let, jejich hodnota by se snižovala. Může za to inflace. Je to magické slovo, které všichni znají, ale málokdo si uvědomuje, co doopravdy znamená.

Jako příklad vždy dávám srovnání - před dvaceti lety stál litr benzínu cca 20 Kč, dnes stojí okolo 30 Kč. Benzín je stále stejný, jen peníze, které za něj dáváme, mají menší hodnotu.

Další třetinou jsou investice


Proto máme další třetinu a jejím úkolem je nejen dotáhnout ztráty vlivu inflace, ale také celý majetek množit. Investice nemusejí být jen obchody s cennými papíry. Je to zkrátka cokoliv, co nakupujeme za nízkou cenu s tím, že to za vyšší cenu budeme chtít prodat.

Mám například klienta, který takto nakupuje nemovitosti, jako investici. Likvidně má uložených několik milionů korun a sleduje dražby finančních úřadů, exekutorů a soudů. Ve chvíli, kdy se tu vyskytne nějaká zajímavá nemovitost, hned ji koupí, uklidí, vymaluje, poseká trávník, nafotí a prodá za tržní cenu. Vyplatí se mu to, neboť v dražbě jsou nemovitosti prodávány za vyvolávací cenu, která je ve výši dvou třetin z ceny odhadní (tržní).

Stejně tak ale řada našich klientů nakupuje i cenné papíry. Očekává od nich růst jejich ceny a pak je prodá (např. podílové listy, akcie, certifikáty,…). Někdo například nakupuje i zlaté slitky. Nakupuje je však s tím, že očekává nějakou krizi nebo destabilizaci na trzích a pak zlato prodává za vyšší cenu, protože v takový okamžik obvykle jeho cena roste.

Pro každou investici však vždy platí, že čím vyšší je potenciál zisku, tím vyšší je i potenciál rizika. Pokud bychom všechny prostředky drželi jen v investicích a hotovosti, byl by to adrenalinový způsob života, protože hodnota poloviny majetku by neustále kolísala.

Takto to nezní nijak strašně, ale představte si situaci, kdy máte životní úspory 500.000 Kč a přes noc je z nich jen 300.000 Kč. Jindy je z nich ale zase třeba 650.000 Kč. Zkrátka hodnota investice rychle kolísá a jejím smyslem je pouze část prostředků využít k získání výnosu.

Poslední třetinou je majetek


Úkolem třetí třetiny už není žádné zhodnocování, ale pouze zakonzervování výnosů z investic. Není už tak likvidní jako hotovost nebo investice, zato však jeho hodnota tak výrazně nekolísá. Bohužel však ani neposkytuje takové zhodnocení.

Tak, jako je možné použít zlato jako investici, je mnohem účelnější a rozumnější použít majetek jako uchovatele hodnoty. Stejně jako můžete nakoupit akcie a čekat na růst jejich ceny a pak je prodávat, můžete je využívat i jako majetek. Pokud si totiž vyberete akcie společnosti, která je velká, stabilní a zisková, nemůžete od ní očekávat žádné strmé růsty a propady, ale pouze příjem z dividend.

Mnohým klientům například pomáháme i s nákupem nemovitosti coby majetku, ne přímo nemovitosti určené k vlastnímu bydlení, ale nemovitosti určené k pronájmu, a to ať už pro bydlení nebo jako komerční prostory. Pokud se nákup nemovitosti realizuje úvěrem (a to i za předpokladu, že klient má na nákup vlastní prostředky) hodnota majetku je rozdíl mezi hodnotou nemovitosti a zůstatkem úvěru.

Pozn.: V takovém případě, kdy má klient vlastní prostředky na pořízení nemovitosti, doporučujeme financovat nákup úvěrem (úrok bývá do 2 % p.a.) a vlastní prostředky investovat. Tím se za pár let dostane do situace, kdy z investice splatí celý úvěr, vlastní prostředky mu zůstanou v původní výši, a protože je princip takový, že by měl být výnos vyšší než úrok v bance, vrátí se mu vše, co zaplatil na úrocích.

Jelikož do tohoto portfolia s klienty vybíráme především majetek, který vytváří další příjem (dividenda, pronájem), prostředky se přelévají opět do třetiny hotovost. Díky tomu celý majetek roste, protože se vytvářejí další přebytky v hotovosti, které je třeba investovat a zisk konzervovat a celé kolečko se opakuje.

Důležitá je ochrana vašeho majetku


Na začátku jsem však zmínil, že smyslem tohoto dělení není jen zhodnocování a růst majetku, ale také jeho ochrana.

Nejlépe je to vidět na příkladu z dvacátých let minulého století v Německu. Z dějepisu víme, že Německo bylo v první světové válce na straně poražených. A protože podmínky kapitulace stanovují především vítězové, Německo dostalo jako trest (mimo jiné) uhradit „válečné”. Samotné vedení války ovšem není zrovna levná záležitost. A tak si stát na tyto výdaje a na obnovu země bral nové a nové půjčky a tak stále tiskl nové a nové bankovky. Na ulehčení situace nepřipadl ani fakt, že reparace se měly platit ve zlatě, jenž pak ve státních rezervách chybělo jako krytí měny.

Kdo měl veškerý majetek jen v hotovosti, měl najednou jen bezcennou hromádku papírků. Kdo měl prostředky uložené v bance, přišel mu dopis, že jeho bankovní účet se uzavírá pro nedostatečný zůstatek a na dopise byla poštovní známka v hodnotě 2.000.000 marek.

(obrázek: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hyperinflace#/media/File:1923_gdansk_10mln.JPG)

Ten, kdo měl část prostředků zainvestovaných, byl zhruba do pěti let zase na svém, protože ceny a hodnoty se po čase opět srovnaly.

Kdo měl prostředky v majetku, mohl ho prodat. Pokud však někdo vlastnil činžák, bylo mu jasné, že mu další týden budou muset nájemníci opět nějak zaplatit. Hotovost nikdo neměl, takže měnu opět začal vytlačovat výměnný obchod. A majiteli domu bylo v tu chvíli jedno, jestli nájem dostane zaplacený v potravinách, petroleji, špercích a uhlí. Byl rád, že tuto dobu přežil a neskončil jako žebrák.

A protože lidé stále chodili do práce, firmy stále vyráběly a jejich výrobky se stále prodávaly, peníze se opět dostaly do oběhu.

Kdo měl prostředky rozděleny podle ideálního dělení na třetiny, sice o jednu z nich přišel, ale nic horšího se mu nestalo.

Rada na závěr


Pokud přemýšlíte o uložení svých naspořených nebo vydělaných peněz, nehledejte pouze jeden produkt, hledejte především strategii. Investovat vše, co máte, je risk úplně stejný jako vše držet doma pod polštářem, nebo za vše koupit nemovitost.
Jan Čížek
11. ledna 2017 napsal Jan Čížek
do kategorie Vytváření finanční rezervy

Investice – dobrý sluha, ale zlý pán

5 minut čtení

POMÁHÁTE S NÁMI !!!

Finanční Institut podporuje neziskovou organizaci Nedoklubko z.s.,
která pomáhá rodinám s předčasně narozenými dětmi, u nichž došlo k ohrožení jejich dalšího vývoje perinatálními riziky. Nedoklubko z.s. spolupracuje s odborníky z řad neonatologů, psychologů, dětských neurologů a Českou neonatologickou společností. Podporuje řadu projektů na pomoc nedonošeným dětem a jejich rodičům včetně perinatologických center. Nově se podílí i na odborném výzkumu.
Každý klient Finančního Institutu je součástí této pomoci.
Děkujeme Vám.
Nedoklubko