CHCI SE PORADIT
Zajímá vás, jak si vybudovat zdravé rodinné finance? Využijte odborných
služeb našich poradců či finančního analytika, jsme tu pro Vás.
Chyba: Vyplňte své jméno.
Chyba: Vyplňte telefon v platném formátu.
Chyba: Vyplňte email v platném formátu.
Chyba: Pro odeslání formuláře je vyžadován souhlas.
Chyba: Toto pole nesmí být vyplněné (ochrana proti robotům).
Ozveme se vám nejbližší pracovní den po odeslání formuláře.
CHCI DOSTÁVAT NOVINKY NA EMAIL
Vítáme Vás mezi odběrateli aktuálních a užitečných rad ze světa financí a věříme,
že námi poskytované informace pomohou zajistit si dlouhodobé finanční zdraví vám i vaší rodině.
Chyba: Vyplňte email v platném formátu.
Chyba: Vyplňte své jméno.
Chyba: Pro odeslání formuláře je vyžadován souhlas.
Chyba: Toto pole nesmí být vyplněné (ochrana proti robotům).
Informace o zpracování osobních údajů

Pokles, korekce, recese, krize? Je důvod k panice?

10 minut čtení
Málokdo pochopí, že lidé pracující v oboru investičních financí se na každou krizi, korekci, recesi atd. těší. Je to stejné, jako když ve vašem oblíbeném obchodě vyhlásí slevy. Člověk má možnost nakoupit věci, které jsou nyní levnější než obvykle. A to je právě ta chvíle, na kterou se finanční poradci těší a kdy mají nejvíce napilno, protože chtějí maximálně využít této příležitosti, aby svým klientům vydělali víc, než kolik si stanovili, že bude obvyklý průběh vývoje trhu ve finančním plánu.

Nikdo nedokáže předem odhadnout, kdy ke snížení cen na trhu dojde, každý však ví, že se to děje stále stejným způsobem a tzv. finanční krize se cyklicky opakují. Pokud k propadu cen akcií na trhu dojde a jeho pokles je menší než –20 % od posledního maxima, jedná se o pouhou korekci a ty se na trhu opakují zhruba jednou do roka. Ovšem, pokud pokles překročí bariéru –20 %, jedná se už o medvědí trh. Ten se pravidelně objevuje cca každého 3,5 roku. Při poklesu –40 % a více až můžeme mluvit o krizi.
Od konce 19. století se na trhu stále opakuje stejný scénář, že každý býčí trh bývá nahrazen medvědím a ten zase nakonec býčím. Krásně tento efekt reprezentuje vývoj indexu MSCI World. Tento index reprezentuje průměrný vývoj cen akcií 1.643 akciových společností napříč celým světem. Dá se tedy říci, že je obrazem vývoje trhu. Je zde přesně vidět, jak býky střídají medvědi a medvědy opět býci.
(pozn. Medvědí trh je trh stagnující, býčí trh je rostoucí)
Také zde je vidět, že od roku 2009 jsme na trhu zažili pouze jeden medvědí efekt a to v roce 2011-12, kdy byl propad – 22,8 %.
V posledních 2 až 3 letech se na internetu stále častěji objevovaly články s tématem, že býčí trh na americkém akciovém trhu trvá už nezvykle dlouho. Tedy celkem 11 let. Nástup medvědího trhu tedy nebyl až tak moc velkým překvapením. Avšak nikdo nevěděl, co bude skutečným spouštěčem, tedy jak se říká černou labutí. V tomto případě to byla pandemie Covid19, tedy lépe řečeno, její vliv na světovou ekonomiku.Jak na takovouto situaci reagovat? Je to stejné, jako jsem na začátku situaci na akciových trzích přirovnával k výprodeji. Tedy je vhodné začít nakupovat. Průměrná finanční krize trvala 1,5 roku, než se trh zase srovnal do výchozí ceny a dno bylo v průměru -41%. Zatímco průměrná délka rostoucího trendu je 9 let a vydělává v průměru 480%. Je tedy doba, ve které je dobré začít nakupovat. Ideálně ne jednorázově, ale v několika úložkách.

Jedna teze tvrdí investovat první třetinu při propadu o 15%, druhou třetinu při propadu o 30% a třetí při poklesu o 45%.

Druhá teze je o rozdělení investice na 12 částí a pravidelně nakupovat na měsíční bázi. Je ideální hlavně pro investory, kteří nemají tolik času pravidelně sledovat trh a rychle reagovat.

U řady našich klientů jsme v posledních 4 letech jednorázové investice rozkládali v poměru 50:50 do fondů s cennými papíry a do nemovitostních fondů. Nemovitostní fondy totiž nakupují komerční nemovitosti a jejich výnos generuje příjem z pronájmu. Na dění na kapitálových trzích tedy reflektují minimálně. Byla to právě příprava na tuto situaci, kde rebalancováním portfolia dokážeme našim klientům vydělat desítky procent v poměrně krátkém časovém horizontu. A to pouze tím, že prostředky, které byly zainvestovány konzervativně, nyní začneme rozpouštět do levných akciových trhů.

Pobavte se s našimi specialisty o uložení vašich rezerv a jakým způsobem s nimi naložit, aby vydělávaly za cenu pro vás akceptovatelného rizika.
Jan Čížek
24. března 2020 napsal Jan Čížek
do kategorie Vytváření finanční rezervy

Jak rozdělit naspořené peníze, abyste o ně nepřišli?

5 minut čtení

POMÁHÁTE S NÁMI !!!

Finanční Institut podporuje neziskovou organizaci Nedoklubko z.s.,
která pomáhá rodinám s předčasně narozenými dětmi, u nichž došlo k ohrožení jejich dalšího vývoje perinatálními riziky. Nedoklubko z.s. spolupracuje s odborníky z řad neonatologů, psychologů, dětských neurologů a Českou neonatologickou společností. Podporuje řadu projektů na pomoc nedonošeným dětem a jejich rodičům včetně perinatologických center. Nově se podílí i na odborném výzkumu.
Každý klient Finančního Institutu je součástí této pomoci.
Děkujeme Vám.
Nedoklubko