CHCI SE PORADIT
Zajímá vás, jak si vybudovat zdravé rodinné finance? Využijte odborných
služeb našich poradců či finančního analytika, jsme tu pro Vás.
Chyba: Vyplňte své jméno.
Chyba: Vyplňte telefon v platném formátu.
Chyba: Vyplňte email v platném formátu.
Chyba: Pro odeslání formuláře je vyžadován souhlas.
Chyba: Toto pole nesmí být vyplněné (ochrana proti robotům).
Ozveme se vám nejbližší pracovní den po odeslání formuláře.
CHCI DOSTÁVAT NOVINKY NA EMAIL
Vítáme Vás mezi odběrateli aktuálních a užitečných rad ze světa financí a věříme,
že námi poskytované informace pomohou zajistit si dlouhodobé finanční zdraví vám i vaší rodině.
Chyba: Vyplňte email v platném formátu.
Chyba: Vyplňte své jméno.
Chyba: Pro odeslání formuláře je vyžadován souhlas.
Chyba: Toto pole nesmí být vyplněné (ochrana proti robotům).
Informace o zpracování osobních údajů

Pijte s mírou, jen ne s pojišťovnou

5 minut čtení
Spousta lidí je stále přesvědčena, že pokud mají sjednané životní pojištění a platí za něj hodně peněz (pro každého znamená „hodně“ něco jiného) jsou na 100 % kryti. Základním kamenem krytí je velice dobře promyslet, co může ohrozit Vaši schopnost vydělávat, popřípadě příjem obecně. Vždy však platí, že pojištění, pokud se na něj má někdo spoléhat, by se mělo vztahovat jak na úrazy, tak i na nemoci. Ani tak však není situace 100 % ideální. Každé pojištění má i své výluky (situace, kdy se na danou událost pojištění nevztahuje) nebo má pojišťovna možnost odmítnout nebo krátit plnění. K tomu pojišťovny došly přirozeným vývojem a používají tyto možnosti, jak prevenci před pojistnými podvody nebo jako ochranu před výkyvy ze statistik plnění (protože chování pod vlivem alkoholu je nepředvídatelné).

Tradičně do výluk patří působení jaderného záření, válečné události nebo teroristický útok. To jsou však výluky, u kterých tolik nehrozí, že by mohly klienta postihnout. Tou mnohem častější je vliv alkoholu na pojistnou událost. Podmínky u pojišťoven se mnohdy liší velmi zásadně a i pro klienta je důležité, jestli pojišťovna plnění krátí, nebo odmítne úplně. Třeba v případech, kdy člověk „po dvou pivech“ zakopne o obrubník, praští se do hlavy a po zbytek života bude například ochrnutý nebo v případě, že na cyklistickém výletě (ačkoliv by neměl) si dá pivo a zemře při dopravní nehodě.

Zde přinášíme základní přehled, jak se komerční pojišťovny k dané problematice staví:


Samozřejmě nechceme podporovat skepse typu: „Pokud má někdo možnost neplnit, tak plnit prostě nebude.“ Pojišťovně jde také o kvalitní PR a není pro ni nic horšího než tvrzení, že neposkytuje plnění nebo že na plnění klienty šidí.

Výše uvedená tabulka se však týkala pouze komerčního pojištění, kde je pojistníkem klient a sám může rozhodovat i o tom, na co a jak bude pojištěn. Existuje však další segment a tím je bankopojištění. I přes četné nevýhody je stále spousta lidí, kteří odmítají pojištění v individuálních programech a sjednávají si pojištění pouze k úvěru přímo v bance, kde si úvěr vezmou. Ačkoliv se často jedná o ty samé pojišťovny, kde je možné se pojistit samostatně a individuálně, týkají se však těchto produktů jiné pojistné podmínky a také jiné výluky.


Závěrem je opět fakt, že vždy je lepší mít likvidní rezervu než se pojišťovat. Pojištění má pro Vás význam pouze po dobu, než si tuto rezervu vytvoříte. Protože pokud se Vám stane něco méně nebo více vážného, Váš účet se Vás nebude ptát na to, jestli jste pili a rozhodně nebude hodnotit, jestli Vám Vaše peníze uvolní v závislosti a tom, kolik jste toho vypili. Vždy je tedy lepší potřebu pojištění postupně rezervou vytlačovat. V praxi samozřejmě platí, že čím dřív začnete, tím méně to stojí, jak v pojištění, tak i ve vytváření rezerv.

Takže na zdraví a s mírou :-)
Michal Rückel, MBA
16. června 2015 napsal Michal Rückel, MBA
do kategorie Zajištění proti rizikům

Chcete plnění od pojišťovny? Vyvarujte se zbytečných chyb!

10 minut čtení

POMÁHÁTE S NÁMI !!!

Finanční Institut podporuje neziskovou organizaci Nedoklubko z.s.,
která pomáhá rodinám s předčasně narozenými dětmi, u nichž došlo k ohrožení jejich dalšího vývoje perinatálními riziky. Nedoklubko z.s. spolupracuje s odborníky z řad neonatologů, psychologů, dětských neurologů a Českou neonatologickou společností. Podporuje řadu projektů na pomoc nedonošeným dětem a jejich rodičům včetně perinatologických center. Nově se podílí i na odborném výzkumu.
Každý klient Finančního Institutu je součástí této pomoci.
Děkujeme Vám.
Nedoklubko