CHCI SE PORADIT
Zajímá vás, jak si vybudovat zdravé rodinné finance? Využijte odborných
služeb našich poradců či finančního analytika, jsme tu pro Vás.
Chyba: Vyplňte své jméno.
Chyba: Vyplňte telefon v platném formátu.
Chyba: Vyplňte email v platném formátu.
Chyba: Pro odeslání formuláře je vyžadován souhlas.
Chyba: Toto pole nesmí být vyplněné (ochrana proti robotům).
Ozveme se vám nejbližší pracovní den po odeslání formuláře.
CHCI DOSTÁVAT NOVINKY NA EMAIL
Vítáme Vás mezi odběrateli aktuálních a užitečných rad ze světa financí a věříme,
že námi poskytované informace pomohou zajistit si dlouhodobé finanční zdraví vám i vaší rodině.
Chyba: Vyplňte email v platném formátu.
Chyba: Vyplňte své jméno.
Chyba: Pro odeslání formuláře je vyžadován souhlas.
Chyba: Toto pole nesmí být vyplněné (ochrana proti robotům).
Informace o zpracování osobních údajů

Pojistka na blbost se nevztahuje na blbost

4 minuty čtení
Lidově zmiňované pojištění „na blbost“ se ve skutečnosti nazývá pojištění odpovědnosti při výkonu povolání nebo také pojištění odpovědnosti vůči zaměstnavateli. Má sloužit jako ochrana jak pro zaměstnance, tak i pro jejich zaměstnavatele. Jejím smyslem je nahradit škodu, kterou zaměstnanec způsobí zaměstnavateli jak přímo nebo nepřímo (způsobí škodu třetí straně a ta uplatňuje náhradu škody na zaměstnavateli pojištěného).

Ze zákona může zaměstnavatel požadovat náhradu škody po zaměstnanci pouze ve výši 4,5 násobku měsíční hrubé mzdy. Pokud zaměstnanec způsobí vyšší škodu než je tento limit, je pro firmu mnohem lepší si škodu uplatnit ze svého podnikatelského pojištění. Z pojistky zaměstnance se pak uhradí pouze spoluúčast tohoto pojištění. Stejně to funguje i v případě škod na služebním vozidle. Zpravidla jsou tyto vozy pojištěny havarijním pojištěním a mají také určitou spoluúčast, kterou je možné z pojištění odpovědnosti uhradit.

Podmínkou pro plnění je vždy zaměstnanecký poměr (OSVČ mají podnikatelské pojištění) a odpovědnost za zavinění škody. „Často se setkávám s klienty, kteří z pojištění chtějí uplatnit škody, za které nenesou právní odpovědnost, pouze to po nich jejich zaměstnavatel vyžaduje. Jako například v případě, kdy se řidič střetl zpětnými zrcátky s protijedoucím vozem a pojišťovně tvrdil, že za to nemůže ani jeden. Jen tam byla prostě úzká silnice. (...nebo když pojištěný hlásil škodu, kdy mu někdo vykradl nářadí z dodávky zaparkované na sídlišti a své zavinění spatřoval v tom, že měl vůz zaparkovat jinam.)“

Jako každé pojištění má i toto nějaké výluky, na které je třeba dát pozor:
Schodek na svěřených hodnotách – spousta klientů požaduje toto pojištění pro případ, že by měli například ve firemní kase manko (chyběly by zde peníze). Žádná pojišťovna však nedokáže toto riziko pojistit (především ze strachu ze snadné zneužitelnosti)
Vyrobení vadného výrobku – obecně se pojištění odpovědnosti nevztahuje na škody, kterým se dalo předejít duchapřítomností nebo pečlivostí. Často se však dá pojistit pojištění podnikatelské odpovědnosti (je však vysoce pravděpodobné, že bude pojišťovna své plnění refundovat na zaměstnanci)
Vadně provedená práce při montáži či opravě – bývá často ve výlukách ze stejného důvodu, jako „vadný výrobek“
Zanedbání stanovené obsluhy nebo údržby – často souvisí s nedodržením pracovních postupů a předpisů a dá se mu předejít stejným způsobem jako v případě „vadného výrobku“
Hrubá nedbalost
Pod vlivem alkoholu nebo omamných látek
Úmyslně způsobené škody – zaměstnavatel má nárok i na náhradu ušlého zisku

V případě posledních dvou výluk má dokonce zaměstnavatel právo požadovat po zaměstnanci úhradu celé škody a ne jen 4,5 násobku hrubé měsíční mzdy.

Různé pojišťovny mají různé podmínky a ne všechny výluky výše zmíněné jsou platné ve všech pojišťovnách. Stejně se produkty liší i územním rozsahem, možností výše pojistné částky a spoluúčasti.


Cena obvykle reflektuje všechny tyto podmínky a také předchozí škodní průběh pojišťovny. Každá pojišťovna totiž pojistná plnění poskytuje z balíku vybraného pojistného ostatních pojistníků. Pokud má tedy nějaká pojišťovna vysoký škodní průběh (poskytla mnoho plnění ve vysoké výši oproti vybranému pojistnému), dá se očekávat, že se bude svých největších „škodičů“ postupně zbavovat a ostatním bude navyšovat pojistné.

Takže až budete hledat pojištění odpovědnosti vůči zaměstnavateli, nezapomeňte se nejprve zeptat nezávislých odborníků. Zaměstnanec pojišťovny Vám vždy bude doporučovat svůj produkt, ať už pro Vás bude výhodný či nikoliv.

Jan Čížek
29. března 2016 napsal Jan Čížek
do kategorie Zajištění proti rizikům

Životní pojištění nemá sloužit ke spoření

8 minut čtení

POMÁHÁTE S NÁMI !!!

Finanční Institut podporuje neziskovou organizaci Nedoklubko z.s.,
která pomáhá rodinám s předčasně narozenými dětmi, u nichž došlo k ohrožení jejich dalšího vývoje perinatálními riziky. Nedoklubko z.s. spolupracuje s odborníky z řad neonatologů, psychologů, dětských neurologů a Českou neonatologickou společností. Podporuje řadu projektů na pomoc nedonošeným dětem a jejich rodičům včetně perinatologických center. Nově se podílí i na odborném výzkumu.
Každý klient Finančního Institutu je součástí této pomoci.
Děkujeme Vám.
Nedoklubko