CHCI SE PORADIT
Zajímá vás, jak si vybudovat zdravé rodinné finance? Využijte odborných
služeb našich poradců či finančního analytika, jsme tu pro Vás.
Chyba: Vyplňte své jméno.
Chyba: Vyplňte telefon v platném formátu.
Chyba: Vyplňte email v platném formátu.
Chyba: Pro odeslání formuláře je vyžadován souhlas.
Chyba: Toto pole nesmí být vyplněné (ochrana proti robotům).
Ozveme se vám nejbližší pracovní den po odeslání formuláře.
CHCI DOSTÁVAT NOVINKY NA EMAIL
Vítáme Vás mezi odběrateli aktuálních a užitečných rad ze světa financí a věříme,
že námi poskytované informace pomohou zajistit si dlouhodobé finanční zdraví vám i vaší rodině.
Chyba: Vyplňte email v platném formátu.
Chyba: Vyplňte své jméno.
Chyba: Pro odeslání formuláře je vyžadován souhlas.
Chyba: Toto pole nesmí být vyplněné (ochrana proti robotům).
Informace o zpracování osobních údajů

Máte často nemocné děti? Sjednejte si pojištění ošetřování!

5 minut čtení
Každý, kdo dává děti do mateřské školy, nebo má děti základní školou povinné, ví, že v kolektivu sdílejí nemoci stejně snadno, jako my svoje statusy na sociálních sítích. Kamarádka mi jednou vyprávěla o tom, jak často bývá doma se svým nemocným synem. Někdy to jsou příušnice, jindy neštovice, příště zase angína. Divil jsem se a ptal, jestli nemají nějaký problém s imunitou nebo vážnější zdravotní problémy. Odpověděla mi jen: „…to víš, školkové děti.“

Právě na tyto případy krátkodobého ošetřování člena rodiny myslelo jak nemocenské pojištění, tak i komerční pojišťovny. V případě nemocenského pojištění se jedná o dávku stejně vysokou jako u klasické nemocenské. Nevyplácí se však pro OSVČ a to i v případě, že si za nemocenské pojištění připlácí. Stejně tak na ošetřovné nemají nárok zaměstnanci pracující na dohodu o činnosti a na dohodu o provedení práce. O potřebě ošetřování vždy rozhoduje lékař.

Do 10 let věku dítěte ošetřování přiznává automaticky, nad 10 let už jeho potřebu musí obhájit. Dávka se vyplácí maximálně 9 dní. Pouze v případě, že je ošetřující v domácnosti sám, dítě je do 16 let věku a povinné základní školní docházkou, může být vyplácení dávky prodlouženo až na 16 dní. Vždy se jedná o dny kalendářní, takže včetně svátků a víkendů.

Jelikož je náhrada stejná jako u nemocenské a v rodině je třeba zrovna nouze o krátkodobé rezervy, může častější marodění dětí mít hodně nepříjemný vliv na rodinný rozpočet. Stačí, aby každý měsíc od října do dubna dítě jednou měsíčně nebo třeba i ob měsíc omarodilo a finanční ztráty mohou značně nepříjemně ovlivnit jak trávení vánočních svátků, tak i celoroční šetření na letní dovolenou. A to nezmiňuji ani nějaké delší léčení nemoci nebo hojení vážného úrazu, které by zabralo více než půl roku.

Na všechny tyto případy však pamatovalo několik komerčních pojišťoven. Ještě před třemi lety toto připojištění nabízela pouze Kooperativa a Uniqa. Díky postupně stoupajícímu zájmu ze strany klientů (většina však neví, že něco takového existuje) připojištění postupně zaváděly Česká pojišťovna, Pojišťovna České spořitelny a Česká podnikatelská pojišťovna. Díky vysoké využívanosti, resp. vysokému škodnímu průběhu, byla Uniqa nucena podmínky pro výplatu zpřísnit zavedením karenční doby (která je mimochodem na trhu úplně běžná). Do 1. 12. 2016 Uniqa v produktu RŽPD žádnou neměla.

Karenční doba – doba, po kterou se musí dítě léčit, aby byl nárok na plnění. Rozdíl pak bývá, jestli pojišťovna po uplynutí karenční doby plní zpětně od 1. dne nebo jestli plní následně (vše co je nad karenci).

Hlavní podmínkou pro plnění je samozřejmě pojistné riziko, kterým je onemocnění nebo úraz. O ošetřovné z nemocenského pojištění je totiž možné žádat i v případě uzavření školky nebo školy z důvodu havárie či epidemie. To v komerčních pojišťovnách možné není. Zato je zde však možné získat plnění za dobu delší než je výplata dávky ošetřovného, avšak s celkovým limitem plnění za rok.

Na co je však potřeba dávat si pozor, a to nejen u připojištění ošetřování, je čekací doba. Každé pojištění, které kryje i riziko nemoci, má tzv. čekací dobu. Díky ní se nedoporučuje častěji měnit pojištění, protože při každém založení nového pojištění běží čekací doba od začátku. Ta se však neuplatňuje, jestliže k pojistné události došlo následkem úrazu.

Čekací doba – doba od počátku pojištění, kdy pojišťovna „čeká“ a neposkytuje plnění za onemocnění, která v této době vzniknou. Smyslem toho je ochrana pojišťovny, aby klient do pojištění nevstoupil už nemocný.

Další důležitou věcí je promyslet, kdo bude tzv. oprávněnou osobou. Tedy kdo bude s dítětem doma a bude mít nárok na pojistné plnění, resp. bude mít úbytek příjmu, který je třeba dorovnat. Podmínkou všech pojišťoven je, aby oprávněnou osobou byla osoba výdělečně činná a ke ztrátě na výdělku proto skutečně došlo. Dokonce v případě pojišťovny Uniqa je pojistným plněním pouze úbytek na příjmu, nic víc. Vlastně tak by také smlouva měla být nastavena – aby kryla výpadek příjmu v případě, že k němu dojde, a to ve výši náhrady. Na pojištění se nevydělává a mnohdy to ani nejde.

A samozřejmě jako u každého článku týkajícího se pojištění i zde musím zmínit svou radu na závěr: lepší než jakékoli pojištění je mít svou vlastní likvidní rezervu. A v případě náhrady za plnění z denních dávek, jako pojištění pracovní neschopnosti nebo ošetřování nemocného dítěte, je vytvoření takovéto rezervy možné.
násl. – plní následně
PU – pojistná událost
d – den
r – rok
vstup – vstupní věk
Jan Čížek
9. ledna 2017 napsal Jan Čížek
do kategorie Zajištění proti rizikům

Pojistka na blbost se nevztahuje na blbost

4 minuty čtení

POMÁHÁTE S NÁMI !!!

Finanční Institut podporuje neziskovou organizaci Nedoklubko z.s.,
která pomáhá rodinám s předčasně narozenými dětmi, u nichž došlo k ohrožení jejich dalšího vývoje perinatálními riziky. Nedoklubko z.s. spolupracuje s odborníky z řad neonatologů, psychologů, dětských neurologů a Českou neonatologickou společností. Podporuje řadu projektů na pomoc nedonošeným dětem a jejich rodičům včetně perinatologických center. Nově se podílí i na odborném výzkumu.
Každý klient Finančního Institutu je součástí této pomoci.
Děkujeme Vám.
Nedoklubko