CHCI SE PORADIT
Zajímá vás, jak si vybudovat zdravé rodinné finance? Využijte odborných
služeb našich poradců či finančního analytika, jsme tu pro Vás.
Chyba: Vyplňte své jméno.
Chyba: Vyplňte telefon v platném formátu.
Chyba: Vyplňte email v platném formátu.
Chyba: Pro odeslání formuláře je vyžadován souhlas.
Chyba: Toto pole nesmí být vyplněné (ochrana proti robotům).
Ozveme se vám nejbližší pracovní den po odeslání formuláře.
CHCI DOSTÁVAT NOVINKY NA EMAIL
Vítáme Vás mezi odběrateli aktuálních a užitečných rad ze světa financí a věříme,
že námi poskytované informace pomohou zajistit si dlouhodobé finanční zdraví vám i vaší rodině.
Chyba: Vyplňte email v platném formátu.
Chyba: Vyplňte své jméno.
Chyba: Pro odeslání formuláře je vyžadován souhlas.
Chyba: Toto pole nesmí být vyplněné (ochrana proti robotům).
Informace o zpracování osobních údajů

Pojedete v létě na dovolenou? Přečtěte si, na co si dát pozor a jak se připravit na dovolenou.

5 minut čtení
Podle priorit začněme ochranou příjmu a dlouhodobého zdravotního stavu. Pokud máte sjednáno životní pojištění, je třeba si ověřit územní rozsah pojištění, jestli se vztahuje i na události, které by se staly na území státu, kam plánujete jet. Dále je třeba ověřit, jestli jsou kryté aktivity, které plánujete na dovolené dělat (potápění, ferrata, skydiving, ...). Většina pojišťoven má totiž adrenalinové sporty ve výlukách. Také územní rozsah pojištění se liší, avšak ve většině případů je výluka pouze na rizikové země. Jestli je ale vaše dovolenková destinace v seznamu rizikových zemí vaší pojišťovny je vždy nutno ověřit před cestou.

Málokdo ví a čte si rozsah cestovního pojištění a jak má vlastně ve skutečnosti sloužit. Samotným jádrem tohoto pojištění je úhrada nákladů léčebných výloh. Pokud totiž bude nutné vyhledat v zahraničí lékařskou péči (třeba jen oprava zubu nebo zlomenina) může vaši cestu předčasně ukončit, protože vás finančně vyždímá. Pro případ vážnějších zdravotních potíží si dejte pozor na limit plnění. Protože několik dní hospitalizace a operace mohou sahat do řádů stovek tisíců. Úplně nejideálnější je vyhledat si pojištění, kde žádný limit pro léčebné výlohy není. Při události předáte v lékařském zařízení asistenční kartičku a přitom budete komunikovat s pojišťovnou, která zajistí úhradu léčebných nákladů, ale třeba Vám i poradí jak postupovat, případně převezme celou iniciativu komunikace a vyjednávání se zdravotnickým zařízením.

Další důležitou položkou je zde pojištění občanské odpovědnosti známé jako pojistka na blbost. Klasicky z ní můžete žádat úhradu škod, které způsobíte někomu jinému. Zde je hodně potřeba dbát na pojistnou částku (limit plnění). Ty nejnebezpečnější škody, jsou ty na zdraví a duševní útrapy. Pokud přeběhnete ulici a způsobíte nehodu, srazíte na lyžích jiného lyžaře nebo při skoku do bazénu plavce, náhrada škody může sahat až do řádu milionů. Minimální pojistnou částkou by mělo být cca 5 mil., ale vyšší limit nikdy neuškodí a tato část cestovní pojištění patří mezi nejlevnější a přitom s největším významem hned po léčebných výlohách.

Další součásti cestovního pojištění berte už spíše jako doplňky. Pojištění storna cesty se vždy vztahuje pouze na několik vyjmenovaných rizik (především zdravotních) a plní se vždy pouze část storno poplatku. Pojištění zavazadel může být užitečným pomocníkem, avšak pozor na co se vztahuje (respektive co se se zavazadly musí stát, aby došlo k plnění) a do jakých limitů bude pojišťovna plnit. Poslední z těch častějších připojištění je úrazové. Pokud jste pojištěni životním pojištěním, je toto už zbytečné.

Při sjednání si ověřte, zda se cestovní pojištění vztahuje i na aktivity a sporty, které chcete na dovolené provozovat (např riziko při potápění je klasifikováno podle hloubky ponoru a používaného vybavení, lyžování se klasifikuje podle nadmořské výšky apod).

Stále ještě zůstává v oblibě cestování do zahraniční nebo i po ČR na dovolenou vlastním dopravním prostředkem. Pokud plánujete takovou delší cestu, je dobré si připojistit rozšířené asistenční služby (např kvůli poruše nebo pojištění úhrady nákladů za zapůjčení náhradního vozidla). Stejně tak dnes i mnoho pojišťoven poskytuje i krátkodobé havarijní pojištění. Pokud vás totiž během cesty například v zahraničí dožene porucha nebo nehoda, potřebujete opravu vozu vyřešit co nejrychleji a hlavně bezstarostněji.

Pro klasické platby v zahraničí je vždy velmi nebezpečné využívat vlastní debetní kartu, kterou máte ke svému účtu. Vždy doporučujeme si uzavřít na dobu cesty kartu kreditní, kde si zvolíte limit, který chcete sami během dovolené vyčerpat a denní limit útraty. Pokud vám totiž během platby u obchodníka nebo v restauraci kartu odcizí nebo „hacknou“, z debetní karty Vám mohou vybrat celý účet. V případě kreditní karty ji máte vždy na nějaký limit pojištěnou proti zneužití a navíc zloděj nemůže překročit denní limit. Hotovosti doporučujeme vozit s sebou co nejméně, ostatně vždy ji můžete z bankomatu i prostřednictvím kreditní karty vybrat a většina obchodníků je vybavena platebními terminály. Dalším doporučením je také mít kreditní kartu zvlášť pro každou dospělou osobu a nenosit je pohromadě v jednom zavazadle.

Kromě výše zmíněných pojištění souvisejících se samotnou cestou je důležité si zabezpečit i majetek, který necháváte doma. Klasické pojištění domácnosti a nemovitosti je samozřejmostí. Není žádným tajemstvím, že zloději čekají a hledají domácnosti, kde jsou jejich majitelé několik dní pryč. Proto je potřeba si na smlouvách ověřit, jestli se pojištění vztahuje i na riziko odcizení nebo krádeže vloupáním. Stejně tak velkým rizikem mohou být i vodovodní škody (např. prasklé potrubí ve stupačkách, nebo vyteklá lednička po poruše nebo výpadku proudu). Abyste se nemuseli předčasně vracet z dovolené, je třeba mít sjednané pojištění domácí asistence, které kryje nejen práci řemeslníka, ale i materiál nutný k odvrácení havárie. Stejně důležité je mít i sjednané pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti, protože pokud například praskne potrubí a vytopí několik pater pod vámi, bude lepší náhradu škody nechat na pojišťovně než ji platit ze svého, když toto pojištění stojí v řádech stovek korun ročně.

Pokud si sami nejste jisti, jestli jste na vše připraveni, neváhejte nás kontaktovat a poradíme vám. Sami pak dovolenou můžete využít skutečně k odpočinku a starosti nechat na nás.
Jan Čížek
21. června 2017 napsal Jan Čížek
do kategorie Zajištění proti rizikům

Máte často nemocné děti? Sjednejte si pojištění ošetřování!

5 minut čtení

POMÁHÁTE S NÁMI !!!

Finanční Institut podporuje neziskovou organizaci Nedoklubko z.s.,
která pomáhá rodinám s předčasně narozenými dětmi, u nichž došlo k ohrožení jejich dalšího vývoje perinatálními riziky. Nedoklubko z.s. spolupracuje s odborníky z řad neonatologů, psychologů, dětských neurologů a Českou neonatologickou společností. Podporuje řadu projektů na pomoc nedonošeným dětem a jejich rodičům včetně perinatologických center. Nově se podílí i na odborném výzkumu.
Každý klient Finančního Institutu je součástí této pomoci.
Děkujeme Vám.
Nedoklubko