Příběh obchodníka, který pochopil, že klíč k úspěchu máme každý ve své mysli

„Nikdo z nás se nenarodil jako charismatický sympaťák, můžete se tomu ale naučit. Nejhorší, co se vám v obchodě může stát, je, že dostanete pár facek. Za 40 let v multilevelu se mi to nikdy nestalo.“ Toto jsou slova Aleše Buksy z prvního ročníku konference Tajemství obchodu, kterou jsme bohužel v letošním roce už dvakrát přesouvali, a věříme, že se na třetím ročníku potkáme v příštím roce. 

Na Aleše Buksu jsem si vzpomněl i při nedávném setkáním s Martinem Šebrlem, ředitelem z Finančního institutu. Na pana Buksu jsem si vzpomněl hlavně ve chvíli, kdy mi Martin vyprávěl o svých začátcích v obchodě. Studoval ekonomické lyceum a následně nastoupil na vysokou školu. Tehdy byla jeho představa úspěchu v tom, že získá vysokoškolský titul a potom teplé místečko s pěkným platem třeba v nějaké velké korporaci. Při studiu na vysoké se mu ale dostala do ruky kniha od Roberta Kiyosakiho Bohatý táta, chudý táta. Věřím, že ani vy o této knize neslyšíte poprvé. Martin si díky ní uvědomil, že úspěchu, finanční nezávislosti a bohatého, naplněného života nemusí dosáhnout jen skrze studium na vysoké škole. Samozřejmě že vzdělání jako takové je pro úspěch v našich životech důležité, vysokoškolský titul ale není zárukou úspěchu. A právě díky zmiňované knize od Kiyosakiho si Martin tohle uvědomil a začal hledat práci a obor, který by ho začal naplňovat. 

Tehdy v roce 2013, kdy ještě na trhu doznívala ekonomická krize z předešlých let, Martin vůbec netušil, že by ho mohl bavit obchod. Dostal se k náboru do obchodní firmy, která se zabývala prodejem energií. Byl to takový ten drsný door2door obchod, kdy firma přivezla obchodníky na sídliště a ti obcházeli byty od zvonku ke zvonku a získávali nové klienty. A právě v tento moment jsem si vzpomněl na Aleše Buksu, protože i on vyprávěl, …

Článek vyšel v říjnu 2020 v magazínu Business Leaders.